در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
*** ضمن خوش آمد گویی به شما دوست عزیز آرزومند شادی و پیروزی های بزرگ برای شما هستیم ***** **** فرصت استثنایی **** *****دوستان عزیز آگهی های ویژه ثبت شده در فصل تابستان مشمول طرح تابستانی با تخفیف 20 درصدی می باشند **** ************دوستان تاپیش کد تخفیف طرح تابستانی 20 می باشد**********هر کاربر مجاز به ثبت 3 آگهی رایگان می باشد. *************** انتخاب شما مایه افتخار ماست****************

تاپیش

بازی های سنتی و محلی آذربایجان شرقی

بازی های سنتی و محلی آذربایجان شرقی

آگهی متنی
  • سرگرمی و فراغت اسباب بازی
  • قیمت کل : رایگان
  • نوع : درخواستی
  • email
  • تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
  • آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
  •    آذربایجانشرقی تبریز
  • 32 بازدید

بازی های سنتی  و محلی آذربایجانشرقی

در شهر ما بازی های فراوانی وجـــود دارد که برخی از آنها را پســران بازی می کردنـد و برخی را دخــتران مانند بازی های :

پلنج آغاج :

پلنج آغاج که یک بازی پسرانه است . وسایل این بازی یک چوب دستی بزرگ و یک چوب تراشیده شده ی که مخصوص این بازی است . نحوه ی بازی کردن :برای این بازی به دو گروه تقسیم می شوند .گروه اول چوب کوچک (پلنج) را با دستی می زند اگر چوب کوچک را گروه دوم با دست گرفت گروه اولی می بازد ولی اگر نتوانست بگیرد چوب هرکجا که افتاد گروه دوم از آن جا چوب کوچک را پرت می کند . اگر با چوب دستی برخورد کند یکی از اعضای گروه می بازد .اگر با چوب دستی برخ0ورد کند یکی از اعضای گروه می بازد . اگر برخورد نکند بازی دوباره شروع می شود و گروه اول یک امتیاز بالا می رود و همین طور ادامه پیدا می کند .

آشق :

یکی دیگر از بازی های پسرانه آشق نام دارد . وسایل این بازی یکی از مفصل های گوسفندان است که با آن بازی می کنند . توضیح بازی :  دایره ای در وسط زمین می کشند و چهار تا از استخوان ها را به طور ردیفی می چینند و گروه اول با یک استخوان که مهره ی اول گفته می شود که به زبان ترکی هم (ساقا) می گویند را پرتاب می کند . اگر این مهره توانست یکی از استخوان ها را به بیرون پرتاب کند بازی را برده است و اگر آن استخوان بتواند کنار استخوان دیگر قرار بگیرد یعنی جای آن استخوان کل بازی را برده است .

مازی آدّی :

نوعی بازی پسرانه است که بین چند نفر بازی می کنند و یا گروهی تشکیل می دهند هر کس تیله ای بر می دارد و یک نفر تیله را می اندازد اگر با تیله ی نفر بعدی برخورد کرد بازی را برده است و تیله ی نفر بعدی را می گیرد . اگر برخورد نکرد نفر بعدی می زند تیله ی هر کدام برخورد کند آن شخص بازی را برده است .

مازیراغ :

بازی پسرانه است که وسایل آن یک چوبی است که نجار به شکل گرد تراش داده است و در نوک آن میخی دارد و نخی را تاب می دهند .مخصوص چوب (مازیراغ) برای هر نفر یک عدد . طرز بازی کردن : اگر پنج نفر باشند (مازیراغ ) یک نفر زمین می ماند و دیگز اعضا سعی می کنند (مازیراغ ) خود را بر روی (مازیراغی ) که زمین است بزنند . اگر کسی نتواند چوب او زمین می ماند و نفر قبلی به بازی ادامه می دهد و همان گونه ادامه پیدا می کند .

نقّش یا لی لی به زبان فارسی :

یک بازی دخترانه است که چند نفری بازی می کنند و وسایل آن گچ یا چیزی که بتوان با آن روی زمین لی لی رل یکشند . یک تکه سنگ برای انتخاب کردن خانه ها . نحوه ی بازی کردن : ابتدا روی زمین یه خانه در را پشت سر هم می کشند بعد دوخانه را به طور افقی می کشند . بعد دوباره یک خانه ی عمودی را و خانه ی افقی به شکل مربع می کشند و شماره گذاری می کنند تا 8 بعد نفر اول بازی را شروع می کند و سنگ را به خانه ی اول پرتاب می کند .و روی یک پا خانه ها را پشت سر هم می گذاریم و دوباره برمی گردیم و سنگ را بر می داریم و تا شماره 8 همان گونه می رویم . اگر پایمان به یکی از خط ها یا دستمان به یکی از خط ها خورد یا نتوانستیم سنگ را به خانه ی مورد نظر پرتاب کنیم باخته ایم و نوبت نفر بعدی است . بعر از تمام کردن این مراحا باید سنگ را روی دستمان بگذاریم و بقیه اعضایی گروه بپرسیم (پیاده یا سواره ) اگر گفتند سواره باید روی یک پا خانه ها را طی کنیم اما اگر گفتند پیاده روی دو پا مراحل را طی می کنیم . بعد از این مرحله سنگ را روی پایمان می گذاریم و خانه ها را طی می کنیم . بعد نوبت (کورهاست) که چشم هایمان را می بندیم و پاهایمان را روی مربع ها می گذاریم دیگر بازیکنان اگر پایمان به خط خورد غلط می گویند و ما باخته ایم اگر صحیح بگویند نوبت مرحله ی بعد است که دو فاصله ای می ایستیم و می گوییم مثلا خانه ی دوم خانه ی من است . بعد سنگ را پرت می کنیم اگر روی آن خانه افتاد دیگر اعضا حق ندارند پایشان را روی آن خانه قرار دهند و بازی همان گونه ادامه پیدا می کند .

مش داش یا بش داش :

که مخصوص دختران است . پنج تا سنگ گرد و سبک جمع آوری می کنند و به طور دو نفری بازی می کند . این بازی پنج مرحله دارد : مرحله ی اول سنگی را به بالا پرتاب می کنیم تا سنگ به زمین بیفتد ما یک سنگ را از زمین بر می داریم و سنگی که پرت کرده ایم را می گیریم و بعد دوباره سنگی را پرتاب می کنیم و این باردو تا سنگ برمی داریم و تا چهار سنگ ادامه می دهیم و مرحله ی دوم سنگی را بالا پرتاب می کنیم و سنگ ها را دو تا دوتا از زمین بر می داریم. مرحله ی سوم سنگی را بالا پرتاب می کنیم و تا سنگ به زمین بیفتد جای سنگ ها را تغییر می دهیم . مرحله ی چهارم سنگی را به بالا پرتاب می کنیم و سنگی را بر می داشته به سنگ های دیگر می زنیم . مرحله ی پنجم انگشتان دست چپمان را به صورت پل در می آوریم و سنگ ها را یکی یکی از زیر آن پرت می کنیم اگر توانستیم تمامی مراحل را انجام دهیم برنده می شویم اگر نتوانستیم بازی را به طرف مقابل واگذار می کنیم .

بازی فالاما یا بادام :

که این بازی یک بزی خانوادگی است که فامیل ها وقتی پیش هم جمع می شوند این بازی را انجام می دهند . مقداری بادام زمین می ریزند و هرکس مقداری در دستش بر می دارد و به نفر بعدی می گوید زوج است یا فرد . اگر طرف درست گفت در این صورت نفر قبلی هر چه بادام در دستش دارد به او می دهد و اگر اشتباه گفت در این صورت کسی که بادام در دستش داشت به همان تعداد که در دستش بادام دارد از طرف می گیرد .

لال بازی :

این بازی هم یک بازی خانوادگی است و به صورت گروهی می نشینند و در این بازی شرط این است که سخن نگویند . مثلا نفر اولی گوش نفر دومی را می کشد نفر دومی گوش نفر سومی را می کشد نفر دومی گوش نفر سومی را می کشد و همین طور ادامه پیدا می کند تا به نفر اولی برسد و دوباره نفر اولی کار دیگری انجام می دهد و بقیه این کار را انجام می دهند و اگر کسی سخن گفت از بازی خارج می شود .

نوشته شده در سایت تاپیش

هیچ دیدگاهی برای این آگهی ثبت نشده است

اولین دیدگاه را شما برای این آگهی ثبت کنید

جهت ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید

  ثبت آگهی رایگان