در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
*** حلول ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و برکت و غفران بر بازدید کنندگان سایت تاپیش مبارک باد آرزومند شادی و پیروزی های بزرگ برای شما هستیم ***** تغییرات محسوس در کسب و کار را با ما تجربه کنید*** درج 5آگهی رایگان برای هر کاربر ************** پرداخت هزار تومن برای هر ستاره طلایی ***** پرداخت هزار تومان برای آگهی متنی لینکدار ************ پرداخت 10 هزار تومن برای اسلایدر **********

تاپیش

فضای عمومی، محیط زیستی ارزشمند

فضای عمومی، محیط زیستی ارزشمند

آگهی متنی
  • املاک باغ و زمین
  • email
  • تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
  • آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
  •    آذربایجانشرقی تبریز
  • 41 بازدید

تعریف فضای عموی: متاسفانه، بحث در مورد فضای عمومی داخل ادبیاتی است که با یک میزبان تداخل دارد و ضعیف تعریف شده است: قابلیت زندگی، کیفیت محل، کیفیت زندگی، حذف زیست محیطی / تساوی، کیفیت محیط زیست محلی، سرمایه فیزیکی، رفاه، و حتی طراحی شهری و پایداری. این ها همه مفاهیمی است که با هم هم پوشانی دارند و اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند، اما غالبا به همان اندازه در تضادند، و یا به عنوان مخازنی مورد استفاده  قرار می گیرند که تقریبا متناسب هر چیزی هستند

به بیان عام، مفاهیم مختلف ریشه های خود را از سنت های سیاست گذاری های مختلف دارند ، که هر کدام چند بعدی و چند هدفه. بنابراین رایبزینسکی آنها را شبیه یک پیاز چنین توصیف می کند: « از بیرون ساده به نظر می رسد ، اما فریبنده است، زیرا لایه های بسیاری دارد. اگر آن را جدا کنیم فقط پوست پیاز باقی می ماند و شکل اصلی ناپدید می شود. اگر هر یک از لایه به طور جداگانه شرح داده شود، ما دیدگاه خود را  کلا از دست می دهیم. برای افزودن به پیچیدگی، برخی جنبه ها وضوح ذهنی هستند، که مربوط به راهی که مکان ها درک می شود و چگونگی اتصال خاطرات و معانی شخصی و درک آگاهی از مکان خاص می باشند. موارد دیگر هدف ، و مربوط به واقعیت فیزیکی و مسلم مکان هستند.   

ون کمپ و همکاران  مفاهیم مختلف را به طور مفید، با این استدلال که برخی از آنها در درجه اول مربوط به محیط زیست هستند، در حالی که بقیه در درجه اول مربوط به فرد می باشند تشخیص می دهند(قابلیت زندگی و کیفیت مکان در محل زندگی سابق ، و کیفیت زندگی و رفاه در آینده). علاوه بر این، برخی از مفاهیم به وضوح آینده گرا هستند (به عنوان مثال پایداری)، در حالی که بقیه به اینجا و هم اکنون تعلق دارند (به عنوان مثال قابلیت زندگی و عدالت زیست محیطی).

آنچه روشن است این است که کیفیت محیط فیزیکی و در نتیجه فضای عمومی و فضا به عنوان یک محیط اجتماعی، در مرکزیت هر یک از این هاست، با این حال هرکدام نیز بسیار گسترده تر از یک نگرانی برای مدیریت فضای عمومی است. در این راستا، تعریف فضای عمومی به طور گسترده ای ممکن است به یک مفهوم مبهم منجر شود که برای کسانی که خود را به مدیریت آن متهم کرده اند دشوار است. در مقابل، تعریف این مفهوم به طور بسیار دقیق تری ممکن است مناطق مهم برای عمل را که، یک بار از سیاست حذف شده محروم ، و هدف کلی از ارائه فضای عمومی مدیریت بهتر را تضعیف کند.

بحث در مورد ماهیت و محدوده فضای عمومی در برخی موارد بعدا در این کتاب بحث خواهد شد  اما برای اهداف تعریف محدودیت های این کتاب شایان ذکر است، این تعریف در پروژه های تحقیقاتی مختلف به تصویب رسیده که بخش دوم کتاب بر اساس آن شکل یافته است. دو تعریف ارائه شده است. اول، یک تعریف همه جانبه از فضای عمومی که محدودیت های قطعی موضوع را تعریف می کند، و دوم، تعریف دقیق تر، که به عنوان نقطه تمرکز تحقیقات تجربی به تصویب رسیده است.

تعریف گسترده ای از فضای عمومی را می توان به صورت زیر ساخت:

فضای عمومی (در تعریف گسترده تر) مربوط به دسترسی به همه آن قسمت از محیط زیست ساخته شده و طبیعی، دولتی و خصوصی، داخلی و خارجی، شهری و روستایی است، که برای عموم مردم رایگان است، هر چند لزوما نامحدود نیست. این شامل: تمام خیابان ها، میادین و دیگر راه های قانونی است، و فرقی نمی کند عمدتا استفاده مسکونی، تجاری و یا اجتماعی / مدنی داشته باشند؛ فضاهای باز و پارک ها، فضای باز؛ فضاهای "عمومی / خصوصی داخلی و خارجی ، فضاهایی که در آن دسترسی عمومی وجود دارد - اگر کنترل شده باشد - از قبیل مراکز خرید خصوصی و یا ایستگاه های راه آهن و اتوبوس؛ و فضای داخلی ساختمان های اصلی عمومی و مدنی نظیر کتابخانه ها، کلیساها، و یا سالن های شهر.

این تعریف گسترده، شامل طیف گسترده ای از زمینه های است که می تواند "عمومی" در نظر گرفته شود، از خیابان هر روزه، تا پوشش مراکز خرید ، تا حومه باز. به ناچار مدیریت انواع متفاوت زمینه ها تا حد زیادی متفاوت خواهد بود؛ کم نیست زیرا:

* دو مثال بعدی به احتمال زیاد متعلق به بخش خصوصی و مدیریت آن است، و بنابراین به حقوق مالکیت خصوصی، از جمله حق مستثنی است؛

*مرکز خرید داخلی است تا خارجی و به احتمال زیاد در زمان های خاصی از روز و شب بسته می شود.

*شدت فعالیت در فضاهای باز حومه تا حد زیادی بسیار کمتر (حداقل توسط مردم) از دو زمینه دیگر است.

به این دلایل، یک تعریف محدودتر از فضای عمومی می تواند شامل فضای خصوصی و داخلی و همچنین به عنوان حومه باز باشد. این تعریف پایه و اساس کار را فراهم می کند:

فضای عمومی (تعریف دقیق) مربوط به همه آن قسمت از محیط زیست ساخته شده و طبیعی است که دسترسی مردم به آن آزاد است. این شامل: تمام خیابان ها، میادین و دیگر راه های قانونی است، و فرقی نمی کند عمدتا استفاده مسکونی، تجاری و یا اجتماعی / مدنی داشته باشند ؛ فضاهای باز و پارک ها؛ و فضاهای "عمومی / خصوصی"، که دسترسی عمومی به آن (حداقل در طول روز) محدودیتی ندارد. این شامل تداخل با فضاهای کلیدی داخلی و خارجی و خصوصی است که به طور معمول دسترسی عمومی به آنها آزاد است.

این تعریف دوم به این معنی نیست که تعریف گسترده تر نامعتبر است. صرف آن که تفسیر یک دوره مانند فضای عمومی با بسیاری از روش های مختلف ممکن است. برای اهداف این کتاب، تعریف دقیق کمک می کند تا مرکز توجه در مناطقی باشد که بسیاری از چالش های واقعی برای افزایش فضای عمومی کاذب، در مدیریت عمومی، خارجی، فضای شهری مورد بحث واقع شده اند. این موضوع حدود و محدودیت های این کتاب را فراهم می کند، که بیشتر با تمرکز بر فضای عمومی در زمینه (عمدتا) غربی، کشورهای توسعه یافته محدود شده است.

چرا فضای عمومی و مدیریت آن مهم است؟

بسیاری از نویسندگان در مورد مسائل فضای عمومی، کاهش عمومی در این عرصه را تشخیص می دهند، هر چند علل و داروی تجویزی اغلب بسیار متفاوت هستند. به طور وسیع، ادبیات یک نوع دوگانگی در میان منتقدان را نشان می دهد.

بسیاری از منتقدان شناخته شده برتر بر روی آنچه که به عنوان بیش - مدیریتی برخی از انواع خارجی (و داخلی) فضاهای عمومی است تمرکز می کنند که خود را در آن چیزی می بینند که به عنوان کالاسازی و همگن سازی فضا آشکار شده است دیگران بر آنچه که به عنوان زیر- مدیریتی فضاهای عمومی خارجی مشاهده می کنند تمرکز دارند و تصویری از یک زباله پراکنده، ضعیف طراحی شده و قلمرو عمومی ناامن را نقاشی می کنند. بسیاری از نگرانی های سابق ، پیرامون انواع فضاهای عمومی با  مشخصات بالا و رسمی می باشد که از طریق طیف گسترده ای از فرآیندهای توسعه و سیاست، به طور روز افزونی به بخش خصوصی واگذار می شوند و در نتیجه کم و بیش انحصاری می گردند. این موارد نگرانی های بسیار واقعی هستندو زیر بنای نقد برخی از روندهای اخیر در مدیریت فضای عمومی می باشند

منتقدان نوع دوم مدت زمان زیادی است که برای طراحی محیط های که رفتار نامحترمانه را تشویق می کنند و ترس افزایش جرم و جنایت را باعث می شوند اظهار تاسف می کنند. در این باره، کار آلیس کلمن چگونگی پشتیبانی طراحی محیط زیست ساخته شده از کارهایی مانند آشغال ریختن، نقاشی روی دیوار، خرابکاری و رفتار ضد اجتماعی دیگر ، که همگی باعث پیشروی بیش از حد تخریب یک محیط شده و یک جامعه را محروم می سازد، بررسی می کند. ادبیات عظیمی، از این مطالعات پیشگام  شکل گرفته است، که بسیاری از آنها جزئیات را به  چالش می کشد ، اگر چه شاید در اوایل کار اصولی نبوده اند.

ارزش فضای عمومی   :وجود ادبیات از هر دو طرف اطلس که اساسا مشاهدات مشابهی در مورد بدتر شدن فضای عمومی می سازد، نشان از احتمال وجود چنین نگرانی هایی دارد. در واقع، همانطور که باید در فصل 7 و 8 نشان داده شود، این نگرانی ها در مورد کیفیت فضای عمومی و مدیریت بهتر آن در سراسر جهان توسعه یافته و در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به اشتراک گذاشته شده است.  مسلما آنها به واسطه آگاهی رو به رشد درباره ارزش فضای عمومی که در حال حاضر به بالاترین سطح سیاسی می رسد پشتیبانی می شوند.  

در انگلستان، تونی بلر، نخست وزیر سابق ، تغییر قطعی در سیاست ملی نشان داد و خواستار خیابان های تمیزتر و امن تر شد که در آن به جوامع فرصتی برای رشد و نه فقط زنده ماندن داده می شود. این علاقه از موقعیت بسیار بالا نمایانگر افزایش درک اهمیت مسائل فضای عمومی به عنوان یک نگرانی سیاسی است ، بلکه آگاهی از بدنه در حال رشد شواهدی است که فضای عمومی قادر به ارائه طیف وسیعی از مزایا در سراسر حوزه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می باشد شواهد تجربی در حال حاضر به شدت نشان می دهد که فضای عمومی: 

از لحاظ اقتصادی،

* می تواند تاثیر مثبتی بر قیمت ملک داشته باشد

* برای کسب و کار خوب است -

* ارزش زمین و سطوح سرمایه گذاری را  افزایش می دهد

* به افزایش عملکرد اقتصادی منطقه کمک می کند

برای سلامت انسان،

* می تواند باعث تشویق به ورزش با خواص درمانی مرتبط شود - برای مثال کاهش خطر حمله قلبی، دیابت، سرطان روده بزرگ و شکستگی استخوان

* می تواند باعث زندگی طولانی تر شود

* فضایی برای ورزش ها و بازی  های رسمی و غیر رسمی فراهم می کند

* استرس را کاهش و سلامت روانی را افزایش می دهد

* افزایش سلامت کودکان - برای مثال پدر و مادر کمک به کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه  مدیریت.

از لحاظ اجتماعی،

* باعث مزایای یادگیری به کودکان، بازی خلاق، و کاهش غیبت می شود

* مهارت های اجتماعی و شناختی را پرورش می دهد

* می تواند به کاهش حوادث جرم و جنایت و رفتارهای ضد اجتماعی کمک کند

* همسایگی و انسجام اجتماعی را ترویج می کند

* محلی برای رویدادهای اجتماعی فراهم می کند

* مرگ و میر کودکان را کاهش می دهد - با اجتناب از محیط های ماشین رو

* محلی برای تبادل اجتماعی و حمایت از زندگی اجتماعی جوامع فراهم می کند

از لحاظ  محیط زیست،

* می تواند استفاده از الگو های پایدار حمل و نقل را تشویق کند

* کیفیت هوا را بهبود می بخشد، اثرات جریانات گرمایی، آلودگی هوا و  آب های زائد را  کاهش می دهد

* فرصتی برای حیات وحش شهری برای رشد ایجاد می کند

بنابراین فضای عمومی پتانسیل اینکه که تحت تاثیر یک طیف گسترده ای از مزایا قرار بگیرد را دارد: به عنوان مرحله ای برای تشویق انسجام اجتماعی و تعامل و ایجاد سرمایه اجتماعی؛ به عنوان محلی برای مبادلات اقتصادی و عنصری در تعیین رقابت و سرمایه گذاری تصمیم گیری های اقتصادی؛ به عنوان منبعی از محیط زیست و تاثیر مستقیم بر استفاده از انرژی؛ و به عنوان یک عامل مهم برای قابلیت زندگی و یا مکان های شهری و نفوذ بر سلامت و رفاه مردم محلی.

منبع: برگرفته از برترین پایگاه های علمی و پژوهشی بین المللی مانند IEEE ،ScienceDirect ،Elsevier ،Wiley

هیچ دیدگاهی برای این آگهی ثبت نشده است

اولین دیدگاه را شما برای این آگهی ثبت کنید

جهت ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید

  ثبت آگهی رایگان