در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
*** ضمن خوش آمد گویی به شما دوست عزیز آرزومند شادی و پیروزی های بزرگ برای شما هستیم ***** **** فرصت استثنایی **** *****دوستان عزیز آگهی های ویژه ثبت شده در فصل تابستان مشمول طرح تابستانی با تخفیف 20 درصدی می باشند **** ************دوستان تاپیش کد تخفیف طرح تابستانی 20 می باشد**********هر کاربر مجاز به ثبت 3 آگهی رایگان می باشد. *************** انتخاب شما مایه افتخار ماست****************

تاپیش

چالش های طبقاتی

چالش های طبقاتی

آگهی متنی
  • اجتماعی متفرقه
  • email
  • تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۷/۰۱/۰۹
  • آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
  •    آذربایجانشرقی تبریز
  • 68 بازدید

****به طور همزمان، به نظر مي­رسد كه دفاع عيني كوتاه مدّت، يك نوع مكانيزمي را تشكيل دهد كه توسط آن سازمان­دهي طبقات اجتماعي به حركت و جنبش درآمده و نهايتاً منجر به تحقق علايق عيني برابر و بلندمدت در سوسياليسم (جامعه ­گرايي) مي­شود. در نتيجه، دسته­ بندي وضعيت عيني (مكان، موقعيت و طبقه­ ي اجتماعي) براي مشخص كردن علايقي كه نشان­دهنده­ ي هر يك از اين طبقه ­ها است و ممكن است از چالش بين اين­ها ظاهر شود، كافي به نظر برسد. وقتي وضعيت­هاي عيني به طور كامل مشخص شدند، هر يك از طبقه ­هاي بالقوه به نوبه در درون خود به تنهايي مشخص مي­شوند. "طبقه اجتماعي" در اين مبحث نشان­دهنده ­ي طبقه ­اي از ساكنين در اماكن خاص است و مسئله­ اي كه بايد در اين حيطه­ ي دشوار و نامعين حل شود، اين است كه چگونه جمعي از افراد ساكن در يك محل مي­توانند به هنگام مبارزه و چالش براي تحقق علايق عيني خودشان متحد شده و گروهي را تشكيل دهند؟

اين شكل ­گيري­هاي نامعين و مشكل ­ساز بين طبقات دقيقاً عاملي است كه باعث ايجاد ظاهر بسيار پرمانع و پرگرفتاري كارگران خودكار (غيردستي) مي­شود. تنها روش سازگاري حضور اين كاركنان در جامعه ­ي كاپيتاليسمي (سرمايه ­داري) در اين حيطه­ ي نامعين، تعريف و تعيين دوباره­ ي روابطي است كه مشخص­ كننده­ ي اساس ­هاي عيني ايجاد طبقات مختلف است. در نتيجه يك طبقه ­بندي جديد از وضعيت­هاي عيني مورد نياز است و در عين حال اين گونه دسته ­بندي براي حل مسئله كافي خواهد بود.

در بخش­هاي بعدي از اين متن، درباره­ ي اين سوال كه هويت طبقه ­ي كارگران غيردستي ما را مجبور به دوباره انديشيدن درباره كليت مشكل­ ساز شكل ­گيري طبقه ­ي اجتماعي مي­كند، بحث خواهم كرد. طبقات اجتماعي به عنوان فعالان تاريخي به طور تك ­تك و يگانه­اي مشخص نشده­ اند، حتي اين اصلي در مورد طبقه ­ي كارگري و سرمايه ­داري نيز صدق مي­كند. در اين متن به وضوح بيان خواهم كرد كه به رابطه ­ي بين طبقات به عنوان فعالان تاريخي (طبقات در چالش) و مكان­ها با ارتباط با توليد حتماً مشكل ­ساز و نامعين خواهد بود. طبقه ­هاي اجتماعي به حالت واحدي توسط يك وضعيت عيني ايجاد نشده ­اند چون­ آن­ها از تأثيرات چالش­ها تشكيل شده ­اند و اين چالش­ ها به تنهايي توسط روابط توليدي مشخص نمي­شوند. شكل ­گيري قديمي اين اجازه را به ما نمي­دهد تا درباره چالش­ هاي طبقاتي به صورت تئوري و نظري تفكر كنيم چون اين علاوه بر اين كه باعث كاهش آن­ها به يك پديده­ ي بيروني مي­شود، نيز باعث بازداشتن و منع كردن آن­ها از آزادي از تعيين عين مي­شود. چالش­هاي بين طبقاتي نه در زمره ­ي پديده­ هاي بيروني قرار گرفته و نه از تعيين و تصميم آزاد هستند. اين طبقه ­ها توسط كليت ­هاي اقتصادي، سياسي و روابط ايدئولوژيكي شكل مي­گيرند. ولي اگر چالش­ها تأثير خودكاري بر شكل­ گيري طبقات داشته باشند، مكان­هاي مرتبط با توليد، هر چه كه باشند، نمي­توان آن­ها را به عنوان عيني در زمينه ­ي مشكل ­سازي خود طبقه تلقي كرد. پس اين به معني تعيين يگانه­اي اين كه چه طبقاتي از طبقات در حال چالش پديدار خواهد شد است.

اين موضوع به اين معناست كه طبقه­ بندي وضعيت­ها بايد به عنوان يك ذات ماندگار در فعاليت­هايي تلقي شود كه (ممكن است) منجر به شكل­ گيري طبقات شود و تئوري­هاي بسياري درباره­ ي طبقات بايد به عنوان طرح­ها و پروژه ­هاي سياسي دروني به اختصاصي ديده شود. وضعيت ­ها در رابطه با روابط توليدي، و يا در رابطه ­ي ديگر در اين زمينه، بدين ترتيب ديگر به عنوان­ عيني و ارجح ­تر از

چالش­هاي طبقاتي مورد قبول قرار نمي­ گيرد و آن­ها تا جدي عيني خواهند بود كه فعاليت­هاي شكل ­گيري طبقات را اثبات كرده و يا رد كنند و يا تا حدي كه بتوانند پروژه­ هاي خاص را از لحاظ تاريخي قابل تحقق و يا غيرقابل تحقق تلقي كنند و در اين مرحله مكانيزم تعيين واحد و تك نخواهد بود: چندين پروژه ­ي متعدد ممكن است در يك اتحاد خاصي وجود داشته باشد. بنابراين، وضعيت­ها در روابط اجتماعي شامل محدوديت­هايي در موفقيت فعاليت­هاي سياسي مي­شود ولي در حيطه­ ي اين محدوديت­هاي ثابت تاريخي شكل­ گيري طبقات در حال چالش، توسط چالش­هايي تعيين مي­شود كه در آن شكل­ گيري طبقه نتيجه­ ي تأثير آن­ها است.

طبقات نتيجه ­ي تأثير چالشي است كه در مرحله­ ي خاصي از پيشرفت­هاي سرمايه ­داري صورت مي­گيرد. ما بايد چالش و پيشرفت و توسعه­ ي آن­ها را در برهه ای از تاريخ به عنوان يك پروسه و فرايند درك كنيم.

، يك سهم پيشرفت داده شده توسط Poulantgus، اين بود كه روابط سياسي و ايدئولوژي را در زمينه­ ي چالش طبقاتي، به عنوان عيني به رسميت بشناسيم. در اين ­باره حداقل 2 نوع از اصول تعيين بدين ترتيب از يكديگر تفكيك مي­شوند: تعيين توسط روابط توليدي، در سازماني از روابط ايدولوژي و سياسي و تعيين توسط مجموعه اي از اين روابط عيني در روابط موجود بين مردان و زنان ثابتي كه حاملان آن­ها هستند كه شامل روابط چالش­ طبقاتي مي­شود. روابط اقتصادي، ايدولوژي و سياسي به عنوان يك مجموع يك ساختار را در چالش طبقاتي اعمال مي­كنند. امّا تحت تأثير چالش طبقاتي انتقال مي­يابند. ايده ­ي Poulantgus درباره­ ي "توليد دوگانه" يكي از جديد­ترين و مهم­ترين ايده ­ها در اين زمينه است. حالت چالش طبقاتي توسط مجموعه از اقتصاد، ايدولوژي و روابط سياسي تعيين مي­شود كه باعث بروز ويژگي­هاي مشخصي از وضعيت تاريخي مي­شود. ولي اين تعيين تا حدود ممكن در تأثير چالش طبقاتي از اين روابط صورت مي­گيرد. براي سادگي بيان، با در دست داشتن اتحاد و پيوستگي خاص، تعدادي از فعاليت­ها را مي­توان پيشرفت داد ولي گستره­ ي فعاليت­هاي مؤثر، همان فعاليت­هايي كه داراي تأثير انتقال شرايط عيني هستند، توسط اين حالت و شرايط تعيين مي­شوند. اين نقطه نظر، كه سهم و حالت شرايط عيني چالش­هاي طبقاتي را به روابط ايدولوژيكي و سياسي نسبت مي­دهد از عناصر اقتصادي و تاريخي موجود در تشكيل طبقه­ ي اجتماعي به خودي خود، مبراست.

مقاله از برترین پایگاه های علمی و پژوهشی بین المللی مانند IEEE ،ScienceDirect ،Elsevier ،Wiley

هیچ دیدگاهی برای این آگهی ثبت نشده است

اولین دیدگاه را شما برای این آگهی ثبت کنید

جهت ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید

  ثبت آگهی رایگان